1. Téma: adatkábel - infraport (PC szinkron)

 

1.1. Általános használati útmutató az infrához és adatkábelhez:

   - infra: az infraport általában USB csatlakozós, tehát az USB csatlakozóra kell rádugnunk, és úgy fogja felismerni a számítógép, ha a telefonon bekapcsoljuk az infraportot, és az infravörös eszköz közelébe tesszük. Ekkor a rendszer egy közeli számítógépként ismeri fel a telefonunkat.

   - adatkábel: az adatkábel USB-s vagy soros csatlakozású lehet, érdemes USB-set venni, mert annak általában már van töltőportja is. Természetesen ezt is akkor ismeri fel a gép, ha az egyik végét a számítógéphez a másikat pedig a telefonhoz csatlakoztatjuk. Így a számítógép USB eszközként fogja felismerni az adatkábelt.

 

1.2. Adatkábellel és infraporttal tudok csengőhangot, játékot, és egyéb dolgokat másolni a telefonomra?

   - A válasz igen. Ha megfelelő adatkábelt illetve infraportot vásárlunk, akkor bármilyen kiterjesztést lehet másolni a telefonra. Azonban vigyázni kell, mert vannak kifejezetten olyan adatkommunikációs eszközök (általában régebbiek és soros portosak), amelyek csak fax adatátvitelre tudják használni a telefont, illetve internetes kommunikációra.

 

1.3. Mennyinél kezdődik a 'jó' infra és adatkábel?

   - Amellyel már tudunk mindent másolni a telefonra, az jelenleg 1.500-tól 5.000 Ft-ig terjed. Ezek nem gyári tartozékok, azonban a célnak tökéletesen megfelelnek. A gyári adatkábel jelenleg 7-10.000 Ft körül kapható. A telefonhoz nincsen gyári infraport, nincs meghatározott típus.

 

1.4. Miben jobb az infra, és miben az adatkábel?

   - Az infraport annyival előnyösebb, hogy több telefonhoz is fel tudjuk később is használni, illetve a Windows operációs rendszer általában könnyebben tud vele kommunikálni. Az adatkábel viszont egy kicsit gyorsabb adatátvitelre képes, illetve ha van neki töltőportja, akkor a számítógéphez csatlakoztatott telefon használat közben töltődik.

 

1.5. Milyen programok ajánlottak a szinkronizáláshoz?

   - Infraporthoz megfelel a Windows Commander nevű program is, mely csak akkor jó, ha az infra port már megfelelően fel van ismertetve a számítógéppel. Adatkábelhez és infraporthoz pedig egyaránt jó, az oldalról letölthető FloAt's Mobile Agent nevű program, amely szinte az egész telefonunk szerkezetét átlátja. Ezenkívül ajánlom még a K700i DateiManeger programot, amely szintén letölthető oldalunkról. Ez a kis program adatkábelhez és infraporthoz is jó, képes a látott 5 telefonmappa közül akár az összeset egyszerre átmásolni. Ezeken kívül, és nem utolsó sorban a SonyEricsson - nak van egy saját fájlkezelője is, melyet a hivatalos magyar SE oldalról tölthetünk le.

 

1.6. Felismerte a gép a telefont. Fenn van valamilyen program. De nem működik a kommunikáció. Mit csináljak?

   - Ebben az esetben két nagyon fontos dologról feledkeztünk meg. Minden FileManeger-nél be kell állítanunk a portot. A portnak COM3-on kell lennie, mert a telefon azon kommunikál, ez általában a COM1-en van, tehát természetes, hogy át kell állítani. Ezután pedig az átviteli sebességet kell beállítanunk. A COM3 portnak a Windows eszközkezelőjében tudjuk beállítani a sebességét, a telefonnak pedig az adott programban. Mindkettőt állítsuk 115200 bit/s-ra ugyanis ennyire képesek a tartozékok, ha nagyobbra állítjuk, vagy különbözőre, akkor csak lassítjuk az átvitelt.

 

1.7. Miért lassú az infrám/adatkábelem?

   - Az infraportnak nagyjából 6-8 KB/s az adatátvitele, az adatkábelé pedig 8-10 KB/s körül van. Tehát a géptől még várhatnánk csodát, de az összekötő eszköz és a telefon nem bírja a nagyobb sebességet. Ha vészesen lassú valamelyik eszköz feltöltése, akkor olvasd el az 5. pontot. Mindkettőt állítsuk 115200 B/s-ra.

 

1.8. A játékot, illetve az alkalmazásokat milyen kiterjesztésben másoljam fel a telefonra?

   - A futtatható alkalmazásoknak a Java-ban jar kiterjesztésűeknek kell lenni. Amennyiben más tömörített állománnyal találkozunk, és a benne lévő fájlok, már az alkalmazás részei, akkor a Windows Commander nevű programmal egyszerűen átírjuk a rar vagy a zip kiterjesztést jar-ra. Ez azonban feltöltve a telefonra csak akkor fog elindulni, ha azok a fájlok vannak az állományban, amikkel futtatja a programot. Ha például úgy írunk át egy zip állományt jar-ra, hogy nem néztük meg mi van benne, és csak a jar volt mégegyszer becsomagolva a zip állományba, akkor természetesen nem fog elindulni az alkalmazás.

 

1.9. Több fájl átvitele egyszerre infrán, vagy adatkábelen. Hogy működik és mivel?

   - Akik infrát használnak, azoknak nem kell bajlódniuk külön programokkal sem, hiszen az intézőből is átküldhetik a fájlt a telefonra. Akik viszont egyszerre több fájlt akarnak átküldeni a telefonra, azoknak ott a K700i DateiManager (az oldalról is letölthető), mely infrához és adatkábelhez egyaránt jó! Ha pedig jar kiterjesztést másolunk a telefonra, egymás után többet, akkor azokat automatikusan a Játékok könyvtárba rakja a telefon, mivel nincs időnk kiválasztani a helyét.

 

2. Téma: a telefonról (K500i, F500i, K508i)

 

2.1. Első bekapcsolás előtt lemerítsem teljesen az akkumulátort?

   - Ez teljes mértékben felesleges. Az akkumulátort igénybe vehetjük már akár az első negyed óra töltési idő után is, ha még párszor feltöltjük, akkor már teljes készenléti időt tud garantálni a telefon, köszönhetően a fejlettebb akku technológiának.

 

2.2. Ki lehet kapcsolni valahogy az exponálási hangot?

   - Sajnos nem. Hiába tesszük a telefont némára, vagy hiába állítjuk a profilt tárgyalásra, nem lesz kikapcsolható a kamera hangja. Azonban nem ez az egyetlen telefon, amelyen nem lehet kikapcsolni. Az összes telefont egy bizonyos ideje már úgy kell legyártani, hogy szoftveresen semmilyen körülmények között ne lehessen levenni a kamera exponálási hangját. Ez egy új jogszabály miatt van így, nyilvánvalóan a lesifotósok miatt találták ki.

 

2.3. Miért van az, hogy a bonyolultabb játékok (3D) nem indulnak, illetve sok mindent lassan, vagy egyáltalán nem tud megjeleníteni a telefonom?

   - Ennek az egyik oka az lehet, hogy az aktuális séma (téma) túl bonyolult grafikai elemeket tartalmaz, ezért nem tud elég memóriát használni a többi műveletre. Ez eredeti témáknál nem fordulhat elő, sőt a legtöbb egyéb témánál sem valószínű, hogy előfordul, de vannak kivételek.

 

2.4. Milyen a telefon kamerája? Miben különbözik az SE k700i kamerájától?

   - A SonyEricsson k700i-be ugyanaz a kamera van beépítve, mint ebbe a telefonba, senkit se tévesszen meg az, hogy más a kamera szoftvere. A k500i-nek VGA felbontású kamerája van, mely nem megapixeles. Ennek ellenére tud 1280x960-as képet készíteni, ezt hívjuk kiterjesztett módnak. És akármilyen meglepő, még ebben a felbontásban is lehet tűrhető képet csinálni, és kis felbontásban is lehet rondát. A titok abban rejlik, hogy megtaláljuk a megfelelő fényviszonyt és a szöget. Ha természetes napfényben fotózunk, akkor nagyon szép képeket kapunk, amennyiben egyre inkább csökken a fényviszony, vagy esetleg lámpánál fényképezünk már szemcsés lesz a kép. Azt viszont megjegyezném, hogy nem megoldás erre a belső fényerőszabályzót használni, ugyanis az csak a színeket állítja, nem a fény erősségét. A zoom pedig mivel nem optikai, hanem digitális, ezért a képet bontja a kamera, ha zoom-olunk. Ha ez még mindig nem elég, akkor be tudjuk állítani a képminőséget is, itt két opció közül választhatunk.

   - Videózni is tudunk a telefonnal kétféle méretben. Itt megjegyzendő az, hogy ha felvétel közben zoom-olunk, akkor egy fél másodpercre rosszak lesznek a fényviszonyok, mert nem tudja olyan hírtelen megtalálni a megfelelő fényviszonyokat. A kép gyors mozgások esetén nem nagyon fog szaggatni, azonban később nem nagyon lehet kivenni a mozgást. Ha nem megfelelőek a fényviszonyok, akkor nagyon pixeles lesz a kép. És még egy fontos tipp. Ha a kamerát bekacsoljuk videómódban, akkor először szaggatni fog a kép. Tehát mielőtt elkezdjük a felvételt, egy kicsit járassuk meg a kamerát.

 

2.5. Miért van az, hogy ha egy témát be szeretnék állítani, akkor azt írja ki, hogy a fájl sérült, nem használható?

   - Ez azért van, mert az a téma bizonyára nem erre a telefonra lett szerkesztve. A legtöbb téma jelenleg t610-es típusra van, ezek azonban nem jók a telefonra. És az a szomorú, hogy egyik másik telefon témái se jók a telefonra, annak ellenére, hogy ugyanakkora a kijelzője. Erre a telefonra kizárólag k500i témák valók.

 

2.6. Milyen kiterjesztéseket kezel a telefon?

   - Alkalmazások és játékok: jar

   - Témák: thm

   - Hangok: mid, wav, mp3, mp4, amr

   - Videók: 3gp, mpeg-4

   - Képek: jpg, bmp, gif, animált gif, png (a legfontosabbak)

 

2.7. Hogy kezeli a telefon a számára ismeretlen kiterjesztéseket?

   - Ha egy olyan fájlt töltünk a telefonra, melynek formátumát nem tudja kezelni a készülék, akkor azt azonnal beteszi az egyéb mappába. Ide csak azok a fájlok kerülnek melyek ismeretlen a kiterjesztésük a telefon számára.

 

2.8. Hogyan tudom megnézni a szoftverinformációimat, illetve a rendszerteszteket a telefonomon?

   - A telefont készenléti állapotba kell helyezni, majd ezután be kell ütni a következő karakterkombinációt: >*<<*<* (jobbra joy-csillag-balra joy-balra joy-csillag-balra joy-csillag)

 

2.9. Hogy tudom beállítani a wap/mms/e-mail - fiókjaimat a telefonomon?

   - Mikor megkapjuk a telefont, teljesen felesleges elkezdeni kézileg állítgatni ezeket a beállításokat. A SonyEricsson hivatalos magyar oldalán a k500i készülék beállításainál le lehet kérni sms-ben a beállításokat. Csak annyi a dolgunk, hogy megadjuk, hogy wap/mms/e-mail - t szeretnénk-e beállítani, ezután kiválasztjuk az országot, majd a szolgáltatót, megadjuk a telefonszámunkat, és teljesen ingyen elküldik nekünk sms-ben a beállításokat. Ez az sms megkérdezi, hogy alkalmazzuk-e a beállításokat, itt csak egy igent nyomunk, és láss csodát.

 

2.10. Nem tudok berakni saját SMS-hangot? Ez természetes?

   - Ez teljesen természetes! Sajnos mind a K500i-ben, mind az F500i-ben, és a K508i-ben is az eredetileg eltárolt 6 db SMS csengést lehet használni!

 

2.11. Az előlap levétele. Lehetséges házilag?

   - Lehetséges, íme a levétel módja:

1.: szedjük le a hátlapot (ez egyszerű)
2.: ekkor jön a probléma (az első probléma): ugyebár van két kis pöcök az oldalán, melyek nem férnek ki a kis résen. Ezért csináljuk a következőt: fogjunk valami kis tárgyat, ami nem fog eltörni (csavarhúzó, kés, vagy hasonló) és óvatosan tegyük a hegyét a kis pöcökhöz.
3. Most kezdjük el kifeszíteni a telefon oldalát nagyon óvatosan a kis pöcöknél a tárggyal, amit odatettünk. tipp: én nekem sokkal egyszerűbb volt úgy kipattintani a két pöcköt, hogy a sötétszürke oldalcsík és az előlap közé benyomjuk a körmünket ott, ahol a pöcök van. Ezt így talán nehéz megérteni: tehát a telefon oldalába nyomjuk a körmünket, abban a vonalban, ahol a pöcök van, és húzzuk az előlapot a telefonról, mikor feszítjük a tárggyal a pöcköt. Ha ez megvan, akkor még nem végeztünk. Most körbe az előlap illesztése mentén a körmünkkel lazítsuk végig az oldalát.
4. Mostpedig a telefon alját kell még meglazítanunk. Én ezt úgy tettem, hogy a papírvágó kést nagyon óvatosan bedugtam a telefon oldalába, ahol rés van a töltő mellett, és felfelé feszítettem, mert nagyon nem engedett a telefon előlapja. Majd ha az alján lévő részt is sikerült lepattintanunk, akkor jöhet az utolsó lépés.
5. A telefon tetejét, ahol a bekapcsoló gomba van, ne feszítsük, hanem toljuk és húzzuk óvatosan felfelé az előlapot, hogy le ne törjön a kis pöcök.

 

 

3. Téma: F500i/K508i problémák

 

3.1. Hogyan LIVE!-talanítsam a telefonom, mi lesz utána?

   - Az F500i készülékünket elvihetjük egyes üzletekbe, hogy megkapjuk az eredeti szoftvert. Ez azonban természetesen a garancia elvesztésével jár! Viszont. Miután kiütötték telefonunkról a LIVE! szoftvert megkapjuk az eredeti gyári menüt a telefonunkra. Érdemes ezután végeznünk egy szoftverfrissítést, természetesen már K500-as frissítést, és teljes értékű telefont kapunk...belülről

 

3.2. Az MP3 kiterjesztést nem engedi berakni csengőhangnak a telefonom! Mit csináljak?

   - Természetesen, mint mindenre, erre is van megoldás! Ehhez azonban nekünk szükségünk van arra, hogy gépüket összekössük a számítógéppel. Az oldalamról is letölthető DRM Packager segítségével szépen fogjuk az MP3-at, majd ez az ügyes kis program átkonvertálja nekünk a fájlt. Ezt a fájlt pedig fogjuk, rátesszük a telefonra, telefonunk természetesen MP3-ként kezeli, és már be is rakhatjuk azt csengőhangak!

 

3.3. Az itt található letöltések jók K508i/F500i-re is?

   - Minden egyes téma, videó, játék, és egyéb jó a két másik típusú készülékre, köszönhetően annak, hogy hardware-sen nem nyúltak a telefonba!